Žali Kaukazo kalnai su snieguotomis viršūnėmis, vingiuoti, duobėti, žvyruoti kalnų keliukai, šimtai viduramžiškų bokštų, kriokliai, vežimus tempiantys jaučiai, laisvai besiganančios karvės ir kiaulės, ant arklių lenktyniaujantys paaugliai, svetingi namų šeimininkai – teritorija, kurioje laikas, regis, ne sustojęs, o jo niekada čia ir nebuvo: Svaneti.

Tai – viena iš aukščiausių apgyvendintų teritorijų visoje Europoje, užimanti labai kalnuotas Kaukazo kalnų sritis. Kelių dienų kalnuose užtenka sustiprinti kraują, todėl žmonės jaučiasi energingi, žvalūs, stiprūs. Sportininkai tą išnaudoja kaip natūralų dopingą.

Nemažai vietų Svaneti regione pripažintos pasaulio kultūros paveldu. Šiose žemėse ne tik kojas pakertančiai gražu, tačiau iš čia kilo ir žymusis gruzinų polifoninis dainavimas (https://www.youtube.com/watch?v=3xMbMxiMuJc), ir jų magiški šokiai (ihttps://www.youtube.com/watch?v=92-AyxXim98). Nieko nuostabaus, kad toks etnografinis bei geografinis turtas pritraukia vis daugiau turistų. Vietos valdžia taip pat turi gerą uoslę turizmui, todėl regione sparčiai plėtojama kalnų slidinėjimo, viešbučių infrastruktūra. Ir nors viskas vyksta pakankamai sparčiai, kol kas kraštas dar visai nepraradęs savo autentiškumo, o žmonių svetingumas irgi nėra paveiktas noro užsidirbti nuoširdumo sąskaita.

Populiari žygių trasa yra iš Mestijos į Ušgulį. Toks iššūkis sau paprastai trunka 4 dienas, per kurias nuvingiuojama apie 60 km įstabaus peizažo apsuptyje. Kiekviena diena dovanoja vis kitokį kraštovaizdį ir savitus akcentus: tai neišvengiamas bridimas per ledinę upę, tai status kopimas brūzgynais į viršų, tai ranka pasiekiamos snieguotos viršukalnės ir kriokliai, o kartais tiesiog ilgas pasivaikščiojimas nuokalne, grožintis autentiškais, kerinčiais vaizdais. Vienas iš greičiausiai į akį krentančių žmogaus kurtų Svaneti regiono akcentų – tai akmeniniai bokštai upių slėniuose. Seniau šeimos statydavosi juos gintis nuo priešų ir žiemos sniegų, ten pat gyvendavo ir laikydavo gyvulius bei derlių. Dabar kai kuriuose iš jų įrengti svečių namai ar muziejai, ir jie vis dar sukelia įspūdį, jog prieš save regi pasakų knygos puslapį .

Svaneti regione stūkso pats aukščiausias kalnas Gruzijoje – Šchara (5201 m), netrūksta ir daugiau įspūdingų tiek savo aukščiu, tiek regimuoju grožiu viršukalnių: Tetnuldi (4974 m), Šota Rustaveli (4960 m), Ušba (4710 m), Ailama (4525 m) ir kitos. Jos visos panašios tuo, kad reikalauja labai gerų alpinistinių įgūdžių, norint atsidurti viršūnėje.

Kada geriausia lankytis Svaneti krašte? Šiltas ir drėgnas oras nuo Juodosios jūros atneša malonias vasaras į Svaneti regioną. Pavasaris iš snieguotų kalnagūbrių pasitraukia tik į gegužės pabaigą, kai ledo tirpsmas liejasi srauniomis kalnų upėmis, išraižo kalnus kriokliais, kai sprogsta kerinti žaluma, ir oras įšyla iki vidutiniškai 16 laipsnių. Didžiausias kritulių kiekis būna iškritęs kovą, tad žygiuoti tuo laiku jau bus ir paprasta, ir maloniai šilta. Vasaros mėnesiais atvirose vietose saulė kaip reikiant pakepina. Birželį vidutinė temperatūra pakyla iki 21, liepą – iki 24, o rugpjūtį vėl slopsta iki 22 laipsnių. Šiuo laikotarpiu pakeliui sutiksite daugiausiai bendrakeleivių iš įvairių pasaulio šalių. Malonus klimatas išlieka ir rugsėjį-spalį (19-15 laipsnių).

Kur apsistoti? Vietos gyventojai reaguoja į didėjantį regiono populiarumą, todėl tradiciškai dideli šeimų namai labai greitai sezono metu virsta į svečių namus, kurių net ir gūdžiausiuose kaimeliuose žygio maršrute netrūksta. Vidutiniškai už naktį autentiškoje aplinkoje su vietiniu šviežiu maistu teks sumokėti apie 10-13 eurų (priklausomai nuo sezono). Sąlygos – pakankamai kuklios, tačiau tuo apsistojimas praktiškai privačiuose šeimos namuose ir žavi. Pagalvokime, kiek tobulų viešbučių mes įsimename iš aplankytų vakarietiškų civilizuotų šalių?

Kaip susikalbėti su vietiniais? Kalbantys rusiškai, Gruzijoje problemų tikrai nepatirs. Jaunoji kartvelų karta pirmenybę teikia anglų kalbai, todėl galima tiesiog atsirinkti pašnekovus pagal amžiaus grupę ir taikyti į tuos, kurie atitiktų jūsų mokamas kalbas.

Keliaukite į Svaneti su Gamtos Pėdsakų vedliais 2019 gegužės 19-26 ir rugpjūčio 18-25 dienomis. (Apie organizuojamas keliones skaitykite čia https://gamtosturas.lt/organizuojamos_keliones/.) Norintys šį magišką kraštą aplankyti savarankiškai, kreipkitės, ir mes Jums suteiksime reikiamos praktiškos informacijos, kuri Jums tikrai pravers