Nuoširdžiai tikiu, jog Lenkija turi viską – nuostabius miestus, ramų pajūrį, gražius ežerus… yra netgi dykuma! Bet pačiuose šalies pietuose laukia dar vienas stebuklingas perlas – Tatrų kalnai.

Pastaruoju metu vis dažniau galima išgirsti aplinkinius žmones kalbant apie Zakopanės miestą Lenkijoje. Įsikūrusi Tatrų kalnų pašonėje, šiek tiek daugiau nei 100 kilometrų nuo mažosios Lenkijos sostinės Krokuvos, Zakopanė tampa vis labiau populiarėjančia kelionių kryptimi tiek vasaros, tiek žiemos sezono metu.

Toks augantis populiarumas nėra keistas reiškinys. Kalnai skleidžia magišką energiją bei ramybę, skatina atradimo džiaugsmą, o taip pat ir pergalės skonį, kurį jaučiame įveikę kalnus ir pasiekę stačias jų viršūnes. Visa tai išvysto priklausomybę, o tai ir traukia vis daugiau žmonių aplankyti Zakopanę bei pajusti magiškųjų Tatrų kerus.

Taigi, kviečiame ir Jus artimiau susipažinti su šia ypatinga vieta.

Svaneti kraštovaizdis

Ką reiškia Zakopanės pavadinimas?

Skirtingai nuo daugumos miestų pavadinimų, žodis “zakopane” iš tikrųjų turi tam tikrą reikšmę ir yra plačiai naudojamas kasdieninėje kalboje. Išvertus į lietuvių kalbą, šis žodis reiškia „palaidotas“, tačiau tik pasyviuoju laiku (pavyzdžiui, būtų galima pasakyti skarby zostały zakopane lobis buvo palaidotas, tačiau tuo pačiu žodžiu negalima pasakyti, jog kas nors palaidojo lobį).

Tačiau, kodėl tai tapo miesto pavadinimu? Apie tai kalba liaudies legenda:

Vieną kartą piemuo, ganydamas savo avis pietiniame Gubalowka kalno šlaite, gražioje, saulėtoje bei šiltoje vietoje, nuo kurios atsiveria Tatrų panorama, nusprendė patikrinti ar ši vieta būtų tinkama nuolatiniam gyvenimui. Jis pasodino (palaidojo) avižos grūdą, o po kurio laiko sugrįžęs pamatė, jog šis grūdas išaugo ir atnešė gerą derlių. Taigi, nuo šio grūdo „palaidojimo“ vieta įgijo Zakopanės pavadinimą.

Kuo garsėja Zakopanė ir kodėl verta ją aplankyti?

Dažnai vadinama Lenkijos žiemos sostine, ši vieta gali pasiūlyti puikų įvairių pramogų, nuostabių vaizdų bei unikalių tradicijų rinkinį, o vasara čia taip pat gausu keliautojų ir aktyvaus poilsio mėgėjų.

Žiemos laikotarpiu dauguma žmonių traukia į vieną populiariausių slidinėjimo kurortų, o šiltuoju laikotarpiu Zakopanę užplūdę keliautojai renkasi žygius į kalnus, stovyklavimą, kopimą uolomis, važinėjimą dviračiais (čia galima rasti pačių įvairiausių dviračių trasų – nuo lengvesnių iki skirtų pažengusiems dviratininkams) bei kitas aktyvias veiklas. Tiesa, galima sutikti ir labiau pasyvų poilsį mėgstančius keliautojus, kurie renkasi ramų poilsį kalnų apsuptyje ir kalnų viršūnes pasiekia ten esančių keltuvų pagalba.

Be visų išvardintų veiklų, čia taip pat galima apsilankyti terminiuose baseinuose ir vandens parke, išbandyti kalnų upių slalomą ar tiesiog aplankyti mielą Zakopanės miestą ir pasigrožėti jo savita architektūra.

Tačiau, bene svarbiausias šio 30 000 gyventojų dydžio miesto aspektas yra, be abejonės, didingieji Tatrų kalnai bei unikalus vietos folkloras.

 Nuostabieji Zakopanės kalnai – Tatrai

Nors Zakopanėje galima rasti įvairių veiklų, labiausiai paplitusi priežastis, dėl kurios žmonės vyksta į šią vietą, yra kalnų žygiai netoliese esančiuose Tatruose. Yra daugybė priežasčių aplankyti šiuos Lenkijos kalnus, tačiau užtenka tiesiog pažiūrėti į vaizdus nuotraukose, jog viskas būtų aišku 🙂

Štai keletas stebuklingų vietų Tatrų kalnuose, kurias verta įsidėmėti ir aplankyti:

Giewont

Tai labai gerai žinomas kalnų masyvas Tatruose su aukščiausia viršūne 1895 metrų aukštyje virš jūros lygio. Pasižiūrėkite atidžiau į nuotrauką: ar galite pasakyti, ką šis kalnų masyvas Jums primena? Yra sakoma, jog tai – miegantis riteris. Jeigu nepastebėjote prieš tai – pasižiūrėkite į nuotrauką dar kartą.

Paskutinis kalno ruožas yra gana pavojingas, tačiau šiandien šioje dalyje yra pritvirtintos specialios grandinės, padedančios užkopti iki viršūnės. 1900 metais didžiojo Giewont kalnų masyvo viršūnėje buvo pastatytas 15 metrų aukščio plieninis kryžius. Tai yra vienas iš regioninių orientyrų ir religinių piligrimų vietų. Ant kryžiaus iškaltas sakinys “Jėzui Kristui, nuo Zakopanės kalnėnų”.

Gubalowka

Šis 1129 metrų aukščio virš jūros lygio kalnas yra labai populiarus Tatrus lankančių keliautojų tarpe. Į šį kalną galima pakilti funikulieriumi, taigi tai puiki proga keliautojams,  nenorintiems ar dėl tam tikrų priežasčių negalintiems pėsčiomis užkopti į kalno viršūnę, tačiau vis tiek trokštantiems pasigrožėti įspūdingais vaizdais.

Morskie Oko

Morskie Oko (tiesioginis šio pavadinimo vertimas – „Jūros akis“) yra kvapą gniaužiantis ežeras Tatrų kalnų apsuptyje, atrodantis, lyg būtų paimtas tiesiai iš pasakų pasaulio. Neįtikėtini šio ežero vaizdai yra verti kiekvienos sekundės žygio, reikalingo šiam ežerui pasiekti.

Turkio spalvos vanduo ežere yra visiškai skaidrus, taigi galima matyti jame plaukiojančias žuvis. Iš tiesų, seniau šis ežeras buvo vadinamas „žuvų ežeru“, kadangi tai buvo vienas iš keleto ežerų Tatruose, kuriame gyvavo žuvys.

Aplink ežerą yra keletas aukštų viršūnių bei kelios trasos, kuriomis galima tęsti žygį iki kito netoliese esančio ežero Czarny Staw, Rysy kalno viršūnės ir nepaprastai gražaus Dolina Pieciu Stawow (penkių ežerų slėnio).

Rysy

Šis nuostabus aukštųjų Tatrų kalnas, stūksantis Lenkijos ir Slovakijos pasienyje, yra skirtas labiau pažengusiems keliautojams. Šio kalno aukščiausia viršūnė kartu yra ir aukščiausias Lenkijos taškas (2499 metrai virš jūros lygio). Pasiruošimas žygiui šiame kalne gali užtrukti šiek tiek daugiau laiko, tačiau atpildas yra garantuotas.

Strazyska Valley

Šis slėnis yra lengvai pasiekiamas nuo Zakopanės centro pėsčiomis – puikus pasirinkimas keliaujantiems su vaikais arba tiems, kuriems sudėtingi kalnų žygiai yra ne prie širdies. Pasivaikščiojimas iki slėnio užtrunka apie 40 minučių, o jame galima pasigrožėti Siklawa kriokliais ir paragauti arbatos vietinėje kavinukėje kartu su vaizdu į įspūdingą Giewont kalną.

Kalnų maršrutai

Zakopanės kalnų maršrutai bei skirtingi takai yra aiškiai pažymėti, taigi pasimetimo rizika nėra didelė. Skirtingi maršrutai išdėstyti taip, jog vienu taku galima eiti į priekį, o kitu grįžti atgal. Taip pat svarbu žinoti, jog žygiuojant kalnais neišvengsite statesnių ar netgi labai stačių ruožų, taigi svarbu būti tam pasiruošus. Prieš leidžiantis į žygį Tatruose, rekomenduojama atsisiųsti šį app’są, kuriame pateiktos visos galimos Zakopanės kalnų trasos: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mgaczkowski.tatry&hl=en

Be to, turėkite omenyje, jog įėjimo į parką bilietas jums kainuos 5 zlotus (arba galima įsigyti savaitės bilietą už 25 zlotus).

Kada atvykti į Zakopanę

Nepriklausomai nuo metų laiko ir nesvarbu, ar Jums labiau prie širdies slidinėjimas, ar kalnų žygiai, ar poilsis prabangiame viešbutyje mėgaujantis karštu vynu – Zakopanė Jūsų nenuvils. Šią vietą galima aplankyti ištisus metus, taigi toliau pateikiame detalesnį skirtingų sezonų aprašymą:

Žiemos sezonas

Sausio mėnesį dienos yra trumpos ir šaltos, tačiau šiuo laikotarpiu paprastai vyrauja geriausios slidinėjimo sąlygos. Sausio pabaigoje – vasario pradžioje vaikai mokyklose turi žiemos atostogas, taigi slidinėjimo trasas ir kitas populiarias vietas užplūsta didelis turistų antplūdis. Vasario galas ir visas kovo mėnesis yra mėgstamiausias slidinėjimo entuziastų laikotarpis.

Pavasario sezonas

Balandžio mėnesį Kasprowy kalną vis dar būna nuklojusi gausi sniego paklodė. Taip pat, šis mėnesis populiarus dėl tūkstančių mažų krokusų, žydinčių Tatrų kalnų papėdėse. Gegužė yra tikrasis pavasario mėnuo, o tuo tarpu birželio mėnesį Zakopanėje gan ramu, kadangi kalnų dar nebūna užplūdusi vasaros turistų banga (tai puiki proga aplankyti šiltėjančią Zakopanę išvengiant didelio keliautojų kiekio).

Vasaros sezonas

Zakopanė vasarą yra itin populiari. Liepa ir rugpjūtis – piko metas. Lengvesni kalnų takai tampa ypač perpildyti, o saulėtų dienų metu prie populiariausių takų nusidriekia eilė žmonių, laukiančių savo eilės užkopti į viršūnę. Vasaros metu gausu įvairių veiklų mieste, organizuojami kultūriniai bei pramoginiai renginiai. Vienas žymiausių renginių yra Kalnų folkloro festivalis, organizuojamas trečiąją Rugpjūčio savaitę jau daugiau nei 40 metų.

Rudens sezonas

Rugsėjis yra puikus metas žygiams pėsčiomis: dienos vis dar pakankamai ilgos, oras paprastai yra geras, o taip pat nebėra tokios žmonių daugumos. Spalio mėnesis gali būti tiek labai saulėtas, tiek šaltesnis, kartu su iškritusiu pirmuoju sniegu kalnuose. Lapkritis yra „poilsio“ laikotarpis po užimto piko sezono, o nuo Gruodžio pradžios jau atsidaro kai kurios slidinėjimo trasos.

Kaip nuvykti

Nuvykti į Zakopanę galima keliais būdais – važiuojant su mašina arba keliaujant tarpmiestiniais autobusais (žinoma, taip pat galima rinktis skrydžius, tačiau nemanau, jog šis variantas būtų itin patogus). Jeigu planuojate rinktis kelionę autobusu, teks įsigyti du bilietus – iš Lietuvos į Varšuvą ir iš Varšuvos į Zakopanę.

Kelionė iki Zakopanės, be labai ilgų sustojimų, turėtų užtrukti apie 11-12 valandų važiuojant 1 arba 2 juostų greitkeliu. Atkarpa nuo Krokuvos iki Zakopanės tampa vis vaizdingesnė, aplinkui driekiasi kalvos, miškai – jaučiasi, jog važiuojama į kalnuotą vietovę. Šalia Krokuvos yra mokamų kelių ruožas (kaina vienam automobiliui – apie 10 zlotų).

Kur apsistoti

Zakopanėje galima rasti daug įvairių apgyvendinimo pasirinkimų – galima apsistoti viešbučiuose, svečių namuose, nuomojamuose butuose, apartamentuose, hosteliuose, pensionuose ar tiesiog išsinuomoti kambarį. Nesvarbu, ar norite pasilepinti nakvyne prabangiame viešbutyje, ar ieškote labiau “biudžetinio” varianto, tikrai rasite iš ko pasirinkti.

Maistas

Regioninė Zakopanės virtuvė yra žinoma dėl vienų iš žymiausių patiekalų visoje Lenkijoje. Kaip netrukus pamatysite, daugelis iš jų yra pikantiški ir labai kvapnūs!

Štai keletas pavyzdžių:

  • Daugybė sūrių – galite rinktis iš bryndza ir bundz sūrių (pagamintų iš avių pieno), oscypek (visų regiono sūrių karalius – rūkytas sūris pagamintas iš avių pieno, turintis jam būdingą formą – kūgio formos galus), o taip pat ir golka sūrio (atrodo panašiai kaip oscypek, bet pagamintas iš karvės pieno – šiuos sūrius galite atskirti pagal jų formą, tačiau jų skonis stipriai skiriasi, todėl rekomenduojama paragauti abu variantus).
  • Kwasnica – tradicinė raugintų kopūstų sriuba su mėsa, paprastai valgoma su duona ar bulvėmis – būtina paragauti!
  • Czosnianka – sriuba su bulvėmis, česnaku, svogūnais ir mėta. Įdomus derinukas, tiesa?
  • Haluski – specifinės rūšies stambūs minkšti bulvių koldūnai.
  • Placek zbojnicki – tai bulviniai blynai, pagaminti iš bulvių (kaip netikėta!), miltų, svogūnų, taukų, kiaulienos, kiaušinių ir įvairių prieskonių. Dažnai patiekiami su guliašu arba grietine.
  • Dziegielowka ir nalewka – tradiciniai lenkų stiprieji gėrimai, pagaminti su vaistine šventagaršve.

Zakopanės gyventojai ir folkloras

Lenkijos Tatrų kalnų regionas yra vadinamas Podhale, o žmonės, gyvenantys šiame regione (goralai) yra žinomi kaip labai energingi, aistringi ir darbštūs žmonės, turintys turtingą kultūrą. Lankantis Zakopanėje tikrai galima pastebėti vietinius gyventojus, dėvinčius tradicinius rūbus, o taip pat ir išgirsti jų tradicinę muziką, dažnai gyvai grojamą restoranuose. Tarp kitko, egzistuoja netgi atskiras meno stilius, vadinamas Zakopanės stiliumi, kuris yra labai svarbus šiame regione – jį galite pastebėti ant daugelio pastatų.

Neabejoju, jog Zakopanės miestas ir Tatrai yra tikrai verti įtraukti į planuojmų kelionių sąrašą. Iš tikrųjų, ši vieta ir vaizdai, kuriuos galima išvysti, kalba patys už save, o unikalus folkloras, architektūra bei autentiškas maistas tikrai praturtins jūsų kelionės patirtį.