Ką būtina pamatyti ir nuveikti Marakeše?

Tikriausiai, Marakešas yra vienas labiausiai žinomų bei svarbiausių imperatoriškųjų miestų visame Maroke. Atvykėlius jis stebina nenurimstančiu šurmuliu bei energija, spalvingomis gatvės prekyvietėmis, o taip pat ir nuostabiomis mečetėmis, rūmais ir sodais, apsuptais Medinos sienomis. Dėl viso to Marakešas dažnai yra laikomas miestu, puikiai atspindinčiu viso Maroko kultūrą bei žavesį. 

Be savo oficialaus pavadinimo, šis imperatoriškasis miestas dar vadinamas Raudonuoju miestu, Pietų perlu arba rytietiško Maroko širdimi. Ne veltui tie, kurie nori pažinti Maroką, pirmiausia skuba aplankyti Marakešą – 1062 m. berberų vado Abu Bakro ibn Umaro įkurtas miestas daugelį amžių buvo Šiaurės Afrikos vakarinės dalies didžiausias prekybos, kultūrinis ir religinis centras. Čia buvo statomos mokyklos bei mečetės, o garsieji Andalūzijos meistrai iš Kordobos ir Sevilijos dekoravo daugelį miesto architektūrinių statinių. Senąją, įtvirtintą miesto dalį Mediną juosia 19 km ilgio ir beveik 6 m aukščio gyvybinė siena, pastatyta iš raudono molio ir kreidos, turinti 20 vartų ir 200 bokštų.

Daugybę lankytinų vietų tiek senojoje, tiek modernioje miesto dalyje turintis Marakešas yra išties žavus miestas, kurį verta aplankyti kiekvienam keliautojui. Dėl to, šiandien jums paruošėme dešimties svarbiausių lankytinų vietų Marakeše sąrašą, kuris tikimės, jog pravers organizuojantis ateities keliones!

1. Place Jemaa el-Fina

Tai pagrindinė miesto aikštė, kuri yra bene žymiausia miesto vieta ir viso Marakešo simbolis. Tai taip pat viena žymiausių prekybos aikščių ne tik Afrikoje, bet ir viso pasaulio mastu. Džema el Fina aikštėje jau nuo senų laikų rinkdavosi prekiauti atklydėliai iš aplinkinių kalnų ir dykumų regionų. Vėliau, centrinė miesto aikštė pasipildė gatvės atlikėjais, muzikantais su tamburinais ar afrikietiškais būgnais, burtininkais, gyvačių užkerėtojais ir kitais linksmintojais. Tiesa, istoriškai ši aikštė taip pat buvo naudojama nusižengusiųjų egzekucijoms vykdyti. 

Šiais laikais šioje aikštėje tiesiog verda gyvenimas bei nuolat šurmuliuoja vietiniai gyventojai ir turistai, kadangi joje galima rasti daug įvairių pramogų – dienos metu čia gausu vietinių prekeivių, suvenyrų pardavinėtojų, gatvės linksmintojų, atliekančių įspūdingus pasirodymus, muzikantų, ar net gyvačių kerėtojų ir dantistų, o vakarais prekystalius nukloja marokietiški kulinariniai šedevrai, tradiciniai ėrienos patiekalai ir šviežios apelsinų sultys. Be to, šalia šios aikštės rasite ir didelį kavinių pasirinkimą bei keletą prekybos centrų. Patarimas: norint išvengti spūsčių ir šiek tiek laisviau pasivaikščioti po aikštę, patariama ten vyktį anksti ryte arba vėliau į vakarą.

2. Vietinės turgavietės

Vos keli žingsniai nuo pagrindinės miesto aikštės, o taip pat išsidėsčiusios ir po visą mediną, yra įsikūrusios tradicinės vietos turgavietės, vadinamos Souks. Lankantis Marakeše yra tiesiog būtina leistis į spalvingą kelionę po šias turgavietes ir pajusti tikrą Marakešo atmosferą. Šiose turgavietėse galite rasti visko – nuo literatūros, rankdarbių ar įvairių suvenyrų iki kilimų, prieskonių ir kitų maisto produktų. Tiesa, kiekviena turgavietė turi savo pavadinimą pagal jos tipą. Štai keletas jų: 

„Souk Chouari“ yra pagrindinė dailidžių turgavietė, daugiausia siūlanti gaminius iš kvapiosios kedro medienos;

“Souk Haddadine” yra skirta kalviams ir jų dirbiniams;

„Souk Seffarine“ – žalvario dirbinių prekyvietė;

Souk Fekharine – poezijos ir literatūros kūrinių turgus;

„Souk Cherratin“ specializuojasi odos gaminiuose, įskaitant tradicines Maroko šlepetes, krepšius, diržus, rankines, pinigines ir visą kitą, kas pagaminta iš odos;

„Souk Smata“ yra pagrindinė vieta rasti tradiciniams bobučiams;

“Souk Bab El Khemis” – vietinė vieta, kurioje parduodami drabužiai, utilitariniai daiktai bei įvairūs sendaikčiai, kuri veikia visos dienos metu ketvirtadieniais ir sekmadieniais.

Be to, Marakešo šiaurinėje dalyje yra įsikūręs didžiulis turgus, kuriame galima rasti viską vienoje vietoje ir dar daugiau. Šis turgus yra tikras labirintas, kuriame nebūtų sunku pasiklysti. Visas turgus yra suskirstytas sekcijomis pagal pardavinėjamas prekes, taigi užsukę į maisto skyrių, būsite apsvaiginti galybės įvairių kvapų bei aromatų, o suvenyrų skyriuje rasite platų rytietiškų rankų darbo gaminių pasirinkimą. Žinoma, lankantis vietos turgavietėse yra labai svarbu nepamiršti derėtis – prekiautojai to tikisi iš jūsų ir laukia, kol pradėsite diskusiją dėl kainos. 

3. Jardin Majorelle

Tai įspūdingo grožio botanikos sodas, esantis Marakeše, kurį XXa. pirmoje pusėje įkūrė prancūzų tapytojas Jacques Majorelle, tam praleidęs apie 40 metų. Šis magiškas sodas, su ramiais upeliais ir daugiau nei 300 nuostabių augalų rūšių puikiai tiks tiems, kurie nori atokvėpio nuo judraus miesto šurmulio. Įdomus faktas, jog nuo 1947 metų šių sodų savininkas buvo prancūzų mados dizaineris Yves Saint Laurent. Po mirties šio dizainerio pelenai buvo išbarstyti būtent Jardin Majorelle soduose. Šioje vietoje taip pat rasite Islamiško meno muziejų, kuriame galima pamatyti Yves Saint Laurent Šiaurės Afrikos motyvais puoštą tekstilės kolekciją bei Jacques Majorelle paveikslus, keramikos dirbinius bei papuošalus.

4. Ben Youssef Medersa

Anksčiau tai buvo islamo mokykla, o dabar net nuo 14 amžiaus fantastiškai išsilaikęs statinys yra visame Maroke žinomas kaip istorinis švietimo simbolis. Ši ypatinga Korano mokykla, kažkada buvusi didžiausia Šiaurės Afrikoje, buvo skirta mokyti islamo įstatymų. Be to, mokyklos pastatas puikiai reprezentuoja žavią maroko architektūrą. Lankytojai čia gali apžiūrėti daugiau nei 100 mažų, be langų esančių studentų kambarių bei pasigrožėti nuostabia architektūra – nuo didžiojo kiemo iki sodriai dekoruotų maldos salių. Praėjus beveik šešiems šimtmečiams, ši viduramžių mokykla yra viena iš pagrindinių miesto lankytinų vietų.

 5. Medina

Įtvirtintas miesto senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nors šioje miesto dalyje apsilankysite norint pamatyti Ben Youssef Medersa ar kitas lankytinas vietas, sienomis aptvertas Marakešo senamiestis yra vertas paminėti atskirai, kadangi norint pilnai pažinti Marakešą, tiesiog būtina aplankyti šią vietą. Vaikštinėjant po siauras medinos gatveles galima atrasti unikalių vietų, kurių įprastai neaplankytumėte, o jeigu pajaustumėte, jog šios gatvelės susuko galvą ir nesate tikri, ar rasite kelią atgal, paslaugūs vietiniai padės grįžti atgal. Žinoma, lankantis Marakeše reikėtų vengti atokesnių vietų ir per toli nenuklaidžioti vieniems.

6. Koutoubia mečetė

Atsižvelgiant į mečečių svarbą Maroko kultūroje, Koutoubia mečetę būtina pamatyti apylinkėse Marakešą lankantiems žmonės. Tai yra didžiausia mečetė visame Marakeše, kurios minaretas siekiantis 70 metrų, gali būti matomas net už maždaug 30-ties kilometrų. Koutoubia yra ne tik dvasinis centras, bet ir tarptautinės architektūros atramos taškas. Gražus XII amžiaus minaretas, atspindintis Ispanijos ir Rabato pastatų tendencijas, pasižymi savitomis arkomis ir griežtomis proporcijomis, o pati mečetė yra apsupta nuostabių sodų su rožėmis, apelsinmedziais bei palmėmis. Nors ne musulmonai nėra įleidžiami į vidų, aplankyti šią mečetę ir pasigrožėti iš išorės tikrai verta, ypač kai iš minareto viršaus per visą miestą sklinda kvietimas maldai. 

7. Odos raugyklos

Šios odos raugyklos, esančios į šiaurės rytus nuo medinos, yra unikalus reginys, kurį verta pamatyti. Į šią vietą geriausia nuvykti su taxi ir paprašyti vairuotojo jūsų palaukti, kadangi grįžti atgal į miesto centrą gali būti kebliau. Jeigu iš anksto susitarsite su vairuotoju, kelionės kaina neturėtų gautis didelė. Be to, vietinių gyventojų taip pat galite paprašyti aprodyti odos raugyklas už nedidelį mokestį. Nors iš anksto turite pasiruošti kentėti specifinį gamyklų kvapą, tačiau odos rauginimo bei ruošimo proceso stebėjimas yra tikrai įdomus reginys.

8. Saadų kapavietė

Ši kapavietė, atrasta 1917 metais, buvo sukurta kaip galutinė poilsio vieta daugybei Saadi dinastijos valdovų ir narių. Praturtinti istoriniu palikimu, puikiai dekoruoti ryškiomis plytelėmis, arabiška kaligrafija ir sudėtingais raižiniais, Saadų kapai yra puiki alternatyva ramesnių lankytinų vietų ieškantiems keliautojams. Tiesa, ši vieta yra šiek tiek toliau nuo pačio Marakešo, todėl iki jos teks pavažiuoti. 

9. Palais de la Bahia

Šie įspūdingi rūmai, o tiksliau – ištaigingas rūmų kompleksas su 3 hektarus besidriekiančiais sodais,  pastatytas XIX amžiuje, yra dar vienas turistų traukos objektas Marakeše. Rūmų pavadinimas išvertus reiškia “spindesys”, o tai gan daug pasako apie pačią vietą – arabiškais raštais dekoruoti rūmai stulbina savo grožiu ir didybe. Tiesa, netoli šių rūmų yra ir El Badi rūmų griuvėsai, kuriuos taip pat verta aplankyti. Šie rūmai – tai buvusi Maroko karalių rezidencija. 

10. Riadai

Nors tai ir nėra įprasta lankytina vieta, šie tradiciniai Maroko namai yra puikus nakvynės vietos pasiūlymas. Ankčiau riadai buvo turtingiausių miesto gyventojų namai, o šiomis dienomis tokio tipo namuose yra įsikūrę viešbučiai. Taigi, lankantis Marakeše, bent vieną naktį tikrai vertėtų praleisti viename iš nuostabių riadų, įsikūrusių Medinoje. Be to, jog patirsite tikrą marokietišką patirtį, riaduose rasite ir ramybės oazę nuo judrių ir triukšmingų Medinos gatvių.