Tikriausiai, Svaneti yra vienas gražiausių Gruzijos regionų ir puikiai reprezentuoja tai, ką užsieniečiams gali pasiūlyti ši šalis. Visos tos nuostabios istorinių akmeninių kaimų, sodrių žalių slėnių ir sniegu apdengtų kalnų viršūnių fotografijos… dauguma jų buvo atliktos būtent čia.
Tačiau, Svaneti slėniuose bei kalnynuose galima aptikti kur kas daugiau, negu iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti. Tai ne tik ledynai, snieguotos viršūnės ir “Instagram” dėmesio verti peizažai. Tūkstančius metų ši vieta taip pat buvo Svanų, ypatingos Kaukazo etninės grupės, namai.
Anksčiau jau trumpai supažindinome su nuostabiuoju Svaneti kraštu ir jo ypatybėmis, tačiau šis gidas bus kur kas išsamesnis, apimantis daugiau nei tik gaires kaip nuvykti iki Svaneti regiono ir ką ten veikti. Jame bus pateikiamos įžvalgos ir apie krašto istoriją, tradicijas bei iššūkius, su kuriais šią dieną tenka susidurti Svaneti regione gyvenantiems žmonėms.
Visa tai skirta tam, jog geriau suprastumėte bei pažintumėte šį ypatingą Gruzijos kraštą.
Atvykimas
Pagrindinis kelias jungiantis Svaneti su likusia Gruzija driekiasi palei Enguri upę. Ne taip seniai, šis kelias buvo tik pilnas duobių žvyrkelis, tačiau Gruzijos vyriausybė, siekiant paskatinti turizmą regione, šį kelią sutvarkė. Šiandieninė kelio būklė toli gražu nėra tobula, tačiau juo vis tiek naudojasi didžioji dalis Svaneti regioną norinčių aplankyti keliautojų.
Kelias palei Enguri upę nėra vienintelis, jungiantis Svaneti su kitais regionais. Dar vienas kelias tiesiasi iš Kutasio į Lentekhi, žemutinio Svaneti sostinę. Iš čia jis sukasi į rytus, o ties Mele kaimu tampa negrįstu takeliu – tai taip pat yra tolimiausias taškas kurį galima pasiekti viešojo transporto pagalba. Toliau, šis kelias tęsiasi iki Ushguli kaimo viršutiniame Svaneti (galimi du maršrutai – per Zagari arba Latpari taką), tačiau ši atkarpa yra baisios būklės, todėl ją rekomenduojama įveikti visureigiais.
Teoriškai, šiam maršrutui įveikti galima išsikviesti taxi, tačiau tai nutinka retai, kadangi vairuotojai dažnai vengia važiuoti šiuo keliu arba prašo itin didelio užmokesčio. Todėl dažniausiai turistai keliauja nuomojamais visureigiais ar motoriniais dviračiais.
Keliavimas regione
Keliavimas aplink regioną kartu gali būti ir lengva, ir sudėtinga užduotis, priklausomai nuo to, kur jums reikia nuvykti. Kelyje į Mestia miestelį (ir toliau į Ushguli) yra nemažas eismas, taigi galite bandyti sugauti “marshrutka”, taxi ar sustabdyti pakeleivingą mašiną.
Reikalai tampa sudėtingesni jeigu planuojate aplankyti mažesnius kaimelius, esančius giliau slėniuose, tokius kaip Chuberi, Mazeri ar Nakra. Mažesniuose slėniuose eismas yra menkas ir nėra jokio viešojo transporto, taigi, norint nusigauti iki ten, jums gali tekti išsikviesti taxi. Mestia miestelyje yra daug taxi vairuotojų, tačiau jie yra gana išpuikę, todėl rekomenduojama susižinoti kainą pas kelis vairuotojus. Žemiau pateikiamos apytikslės (turistinės) taxi kainos iš Mestia į aplinkinius kaimus:
Kelionės tikslas | Kaina (Gruzijos lariais) |
Mazeri (Ushba ledyno takas) | 50 – 70 |
Tviberi (Laila treko pagrindinė stovykla) | 70 – 90 |
Latali (Mkheri takas) | 20 – 30 |
Ushguli | 180 – 200 |
Nakra | 120 – 150 |
Kita galimybė yra važiuoti su “marshrutka” (maršrutiniu taxi, kuris važiuoja tik Enguri slėnyje) kuo arčiau jūsų tikslo, o tada eiti pėsčiomis. Be to, jei pasakysite vairuotojui kur jums reikia nuvykti, jis gali padaryti apvažiavimą už papildomą mokestį.
Kada verta aplankyti Svaneti
Svaneti galima aplankyti ištisus metus, tačiau dauguma keliautojų atvyksta vasarą (žygiams kalnuose) ir žiemą (slidinėjimui). Žemiau pateikiama detalesnė skirtingų sezonų apžvalga:
Slidinėjimo sezonas (Gruodis – Balandžio vidurys)
Slidinėjimo sezonas Svaneti regione prasideda antroje gruodžio pusėje ir tęsiasi iki balandžio vidurio. Netoli Mestia miestelio yra du slidinėjimo kurortai (Hatsvali ir Tetnuldi), siūlantys įvairaus sudėtingumo slidinėjimo trasas. Be slidinėjimo, kitų veiklų šiuo laikotarpiu mažoka, tačiau Svaneti vis tiek yra puiki vieta poilsiui – senieji kaimai atrodo įspūdingai kai yra apdengti sniegu.
Pavasario sezonas (Balandis – Gegužė)
Šiuo laikotarpiu Svaneti regione veiklų taip pat mažoka. Slidinėjimui jau yra per vėlu, tačiau rimtiems kalnų žygiams – per anksti, kadangi kalnų takus vis dar dengia stora antklodė šlapio ir sunkaus sniego. Jeigu vis tiek planuojate žygiuoti kalnais, teks apsiriboti tik lengvesniais pasivaikščiojimais.
Pavasario laikotarpis yra gana palankus, jeigu planuojate atvykti tik į ekskursijas pasigrožėti gamta bei vaizdais kadangi šiuo metu, palyginus su vasaros sezonu, bus tik nedidelė dalis turistų. Tačiau atminkite, jog po žiemos Svaneti kraštovaizdis vis dar bus šiek tiek “pilkšvas”.
Ankstyvoji vasara (Gegužės pabaiga – Birželis)
Šiuo laikotarpiu atveriami pirmieji sudėtingesni žygiavimo takai (pvz. Garsusis Mestia – Ushguli takas). Keliautojai gali mėgautis ryškiu kontrastu tarp žaliųjų slėnių ir snieguotų kalnų viršūnių, žydinčių rododendrų ir daugelio kitų gėlių. Tačiau, viskam yra kaina – ankstyvosios vasaros laikotarpis turi daugiau lietingų dienų.
Turistinis sezonas (Liepa – Rugpjūtis)
Tai yra aktyviausias laikas Svaneti regione (ypač rugpjūčio mėnesi). Mestia – Ushguli takas dažnai būna perpildytas, rekomenduojama iš anksto rezervuoti vietą nakvynės namuose. Tačiau kitose gerai žinomose trasose, tokiose kaip Guli ir Baki, galima sutikti mažiau žmonių. Dažniausiai, oras yra gražus ir šiltas (nors gali užklupti ir lietingas laikotarpis).
Rudens sezonas (Rugsėjis – Spalio vidurys)
Tai vienas iš geriausių laikotarpių žygiams pėsčiomis. Pagrindinės žmonių minios jau išvykusios, tačiau oras vis dar malonus ir sausas. Rugsėjo pabaigoje medžiai įgauna tipišką rudens lapijos gamą ir ją išlaiko iki kol Spalio antroje pusėje pirmieji rimti sniegai užblokuoja pėsčiųjų takus.
Vėlyvas ruduo (Spalio pabaiga – Lapkritis)
Mažo aktyvumo sezonas Svaneti regione. Dienos yra trumpos, šaltos, o konkrečių veiklų yra mažai. Svaiginančios rudens spalvos jau išnyko, todėl vietovė atrodo šiek tiek slogiai. Tai yra palankus laikotarpis žmonėms, norintiems aplankyti žymias Svaneti vietas be žmonių minios.
Kur apsistoti
Daugelis turistų apsistoja Mestia miestelyje – vien tik jame yra daugiau viešbučių, svečių namų ir sodybų negu visame likusiame Svaneti regione.
Mažesniuose kaimuose pasirinkimas yra ribotas. Išskyrus Mazeri ir kaimus, esančius šalia Mestia – Ushguli tako, kituose kaimeliuose galima rasti tik vieną arba dvejus svečių namus. Jeigu nerandate visai, tiesiog paklauskite vietinių gyventojų. Gruzinai yra improvizacijos meistrai ir turėtų rasti vienokią ar kitokią išeitį.
Kur pavalgyti
Iš esmės Svaneti regione yra dviejų tipų įstaigos, kuriose galite gauti šilto maisto – tai restoranai ir svečių namai. Restoranus galima rasti Mestia, Ushguli ir šalia Zugdidi – Mestia kelio. Jie veikia kaip ir visur kitur – jūs užsisakote maistą, gaunate, ko prašėte ir už tai sumokate. Tačiau šiose vietose nereikėtų tikėtis kažko įspūdingo – dažniausiai tiek maistas, tiek aptarnavimas yra vidutiniški.
Jeigu esate apsistoję svečių namuose, paprastai galite užsisakyti pusryčius ir vakarienę (o jeigu esate ties Mestia – Ushguli taku, taip pat ir pietų dėžutę). Pusryčiai paprastai kainuoja apie 10 larių, o vakarienė – 20 larių. Tai yra daug daugiau negu vieno patiekalo kaina restorane, tačiau už šią kainą taip pat gausite sriubą, galėsite pasirinkti iš kelių patiekalų bei salotų ir neturėsite papildomai mokėti už gėrimą. Be to, virtuvės patiekalai svečių namuose dažnai būna geresnės kokybės ir įvairesni palyginti su bet kuriuo restoranu Svaneti regione.
Kalbant apie Svanų virtuvę, dėl natūralių sąlygų ji nėra tokia įvairi ir rafinuota kaip žemumose gyvenančių gruzinų virtuvė. Tradicinis Svanų patiekalas yra kubdari – tai plokščia duona, užpildyta malta mėsa, svogūnais ir žolelėmis (iš esmės tai yra khachapuri su mėsa). Kitas populiarus patiekalas yra chvishtari – maži traškūs kukurūzų duonos kepaliukai pripildyti sūriu. Ir paskutinis, bet ne mažiau svarbus patiekalas yra tashmijabi, kuris iš esmės yra bulvių košė su sūriu.
Taip pat, pagrindinis Svanų virtuvės ingridientas yra Svanų druska (svanuri marili) – populiarus prieskonių mišinys (ir puikus suvenyras). Tai jūros druskos, džiovinto česnakų, vaistinės ožragės, kalendros, čili pipirų, krapų ir keleto kitų žolelių mišinys. Jis labai dera su keptomis bulvėmis ar vištiena.
Ką veikti Svaneti regione
Šiame ypatingame Gruzijos regione yra nemažai veiklų aktyvaus poilsio gamtoje megėjams:
Žygiai pėsčiomis
Svaneti regionas yra puiki žygių pėsčiomis vietovė. Ji siūlo platų įvairaus atstumo ir sudėtingumo takų pasirinkimą. Vienas iš didžiausių žygių Svaneti regione privalumų yra tai, jog kaimeliai yra išsidėstę pakankamai arti, o juose yra galimybė apsistoti svečių namuose. Taigi galima leistis į 8-10 dienų žygį pėsčiomis be miegojimo palapinėje. Žinoma, šioje vietovėje yra ir daug kitų tolimų takų, kuriuose galėsite išnaudoti palapines. Platų, tačiau ne galutinai išpildytą egzistuojančių takų sąrašą galite rasti čia: https://www.caucasus-trekking.com/regions/svaneti#treks
Alpinizmas
Nepaisant Svaneti regione išsidėsčiusių pėsčiųjų takų gausybės, tik keletas iš jų driekiasi į kalnus (pagrinde dėl to, jog jie seka senaisiais piemenų takais). Taigi, jeigu norite užkopti aukščiau, jums reikės įdėti papildomų pastangų. Populiariausios Svaneti regiono laipiojimo viršūnės yra Laila (4008 m), Tetnuldi (4858 m), Banguriani (3838 m) ir Ahalgazrdoba (3702 m). Tačiau, jog pasiekti bet kurią iš jų, jums reikia turėti pakankamai patirties arba užsisakyti specialaus gido paslaugas. Taip pat dar galite rinktis aukščiausią Gruzijos kalną Shkhara (5193 m) ir Ushba kalno viršūnę (4710 m), kuris yra laikomas mirtingiausiu Kaukazo kalnu.
Slidinėjimas
Svaneti regionas yra populiarėjanti slidinėjimo kelionių vieta. Santykinai mažoje vietovėje galite rasti du naujus slidinėjimo kurortus. Hatsvali kurortas įkurtas Mestia miestelio pašonėje ir turi trasas pradedantiesiems bei šiek tiek pažengusiems slidininkams. Viršutinė slidinėjimo stotis stovi 2350 m aukštyje ant Zuruldi kalno viršūnės.
Tuo tarpu, Tetnuldi yra naujausias Gruzijos slidinėjimo kurortas, atidarytas 2016 metais šalia to pačio kalno, maždaug 15 km nuo Mestia miestelio. Ši vieta skirta labiau pažengusiems slidininkams, o aukščiausia stotis įkurta 3165 m aukštyje.
Kalnų dviračių sportas
Svaneti regionas taip pat siūlo daug galimybių kalnų dviračių sporto mėgėjams. Nors Zugdidi – Mestia kelias yra gan perpildytas ir tai nėra pati saugiausia trasa dviratininkams, regione galima rasti daug patrauklių purvo/žvyro kelių, kuriuose eismas beveik neegzistuojantis. Be to, kai kurie pėsčiųjų takai taip pat gali būti įveikti dviračiu (tačiau toli gražu ne visi). Populiariausias maršrutas prasideda Mestia miestelyje, tęsiasi į rytus iki Ushguli, tada kerta žemutinį Svaneti per Zagar perėjimą ir nusidriekia į vakarus iki Lentekhi miestelio.
Jodinėjimas žirgais
Svaneti regiono turistai taip pat turi galimybę pajodinėti žirgais, tačiau ši veikla nėra tokia populiari kaip gali pasirodyti iš pradžių. Iš tiesų, paklausiausias ir pelningiausias jodinėjimas žirgais yra Mestia – Ushguli take, kuriame arklių pagalba žmonės tiesiog persikelia per Adischala upę. Vis dėlto, yra keletas gerų jodinėjimo taškų tam tikruose kaimeliuose. Mazeri kaimelis yra puiki vieta kelionėms žirgais iki Shdughra krioklio arba link Baki perėjimo, tuo tarpu Ushguli kaimelis yra tinkamas kelionėms iki Shakhara ledyno arba Zagar perėjimo.
Raftingas (kalnų upių slalomas)
Žvelgiant į laukines upes ir įspūdingą kraštovaizdį, nėra sunku suprasti kodėl Svaneti yra laikomas aukštos klasės vieta raftingo mėgėjams. Tačiau, ši veikla vis dar nėra itin išvystyta, kadangi trūksta geresnės infrastruktūros ir didesnio informacijos kieko. Šiuo metu, Svaneti upės daugiausia garbinamos Gruzijos ir Rytų Europos raftingo klubų. Populiariausios upės yra Nenskra ir Enguri viršutiniame Svaneti bei Tskhenistskali žemutiniame Svaneti. Jų sudėtingumo lygiai prasideda nuo III-IV, o tai reiškia, jog šios trasos yra skirtos labiau pažengusiems kalnų upių slalomo entuziastams. Jeigu kada nors stovėjote ant Mestia tilto ir pažvelgėte žemyn į Mulkhura tarpeklį, tikrai turėjote suprasti kodėl taip yra.
Gerėjimasis senomis bažnyčiomis
Svaneti regione galima rasti daugybę bažnyčių, iš kurių nemažai daliai yra virš 1000 metų. Dažnai, šie pastatai neatrodo įspūdingai, todėl daugelis keliautojų praeina pro šalį, nežinodami apie senovines freskas, besislepiančias viduje. Iš tiesų, patekti į šias bažnyčias neturėtų būti sunku – net jeigu bažnyčia yra užrakinta, paklausinėję aplinkinių turėtumėte nesunkiai rasti ką nors, kas galėtų ją atrakinti ir aprodyti jums (už nedidelį mokestį).
Žymiausias regiono kaimas, garsėjantis savo sakraline architektūra ir anksčiau buvęs vienas turtingiausių Svaneti kaimų, yra Latali. Vienu metu, šis kaimas galėjo didžiuotis turintis net 60 bažnyčių, kas buvo daugiau už gyvenamųjų namų skaičių. Šiandien yra išlikusios tik 25 bažnyčios, kurios daugiausia tarnauja kaip šeimos šventovės. Pagrindinė Latali kaimo bažnyčia yra Matskhvari (išganytojo bažnyčia), kurioje puoselėjami 12-ojo amžiaus Miqael Maghlakelidze paveikslai. Šalia jos taip pat stovi kita bažnyčia, kuri yra vienintelė Gruzijos bažnyčia, skirta pranašui Jonui.
Kitų įdomių bažnyčių grupė egzistuoja šalia Enguri upės kranto, o taip pat ir Kala, Ipari bei Nakipari kaimuose. Čia jūs galite pamatyti gražiausias Svaneti krašte esančias freskas, kurios buvo nutapytos karaliaus Dovydo teismo dailininkės Teodoros per 40 metų laikotarpį.
Ekskursijos po lankytinas vietas
Ir paskutinis, tačiau tikrai ne prasčiausias užsiėmimas – tai ekskursijos po Svaneti kraštą. Senųjų kaimų lankymas, klajojimas po mažas negrįstas gatveles bei grožėjimasis Svanų architektūra tikrai turi savo žavesio. Įspūdingiausi kaimai yra išsidėstę į vakarus nuo Latali. Šie kaimai kadaise buvo “Laisvojo Svaneti” dalis, o būtent dėl to buvo pastatyti tipiniai bokštų namai (kurie neturėjo jokios paskirties Gruzijos bajorams priklausančiuose kaimuose). Viena iš vertų aplankyti vietų yra Lakhiri, kadangi joje išliko didelė dalis originalaus kraštovaizdžio, kuri atrodo tiesiog įspūdingai Tetnuldi kalno fone.
Kitoje dalyje plačiau papasakosime apie Svaneti krašto istoriją, tradicijas bei problemas, su kuriomis šiomis dienomis tenka susidurti šio regiono vietos gyventojams. Laukite tęsinio!