Praeitoje dalyje supažindinome Jus su ypatingu kalnų, dykumų, vandenyno pakrančių ir spalvotų miestų kraštu Maroku. Ši šalis yra siejama su turtinga istorija bei kultūra, kas ir paverčia Maroką tokiu unikaliu bei būtinu aplankyti kraštu.
Įspūdingi kraštovaizdžiai, autentiški miestai, marokiečių svetingumas, virtuvės skonių įvairovė, išskirtinė kultūra bei nuotykiai, kuriuos patirsite besilankydami šioje šalyje… Be viso to, Marokas jums gali pasiūlyti kur kas daugiau.
Šį kartą surinkome 10 įdomių faktų apie Maroką, jo istoriją bei kultūrą, kurie padės dar geriau pažinti šią unikalią šalį bei, tikėkimės, pravers ten keliauti besiruošiantiems skaitytojams.
Įdomaus skaitymo!
1. Marokas turi slėnį, dedikuotą rožėms
M’Goun slėnis Maroke yra taip pat žinomas kaip Rožių slėnis (Vallée des Roses). Kiekvienais metais šiame slėnyje sužydi nuo 3 iki 4 tūkstančių tonų laukinių rožių. Šios rožės yra svarbios vietinei ekonomikai. Vietinės moterys skina rožes ir parduoda jas kooperatyvams, įsikūrusiems regione. Dauguma šių rožių yra naudojamos prancūzų kvepalų gamintojų, o likusi dalis naudojama gaminti rožių vandeniui, muilams bei kitiems grožio produktams.
2. Marokas turi net 9 UNESCO pasaulio paveldo objektus
Iš tiesų, Marokas yra vienas didžiausių turizmo centrų Šiaurės Afrikoje. Politinis tautos stabilumas itin paskatino turizmo augimą šalyje. Be to, šalies vyriausybė siekia vis toliau didinti turizmo Maroke populiarumą. To pasekoje, Maroke galima rasti net 9 UNESCO pasaulio paveldo objektus. Kiekvienas iš šių objektų pasižymi išskirtine istorine, kultūrine bei architektūrine verte. Į šį sąrašą įeina garsusis Maroko miestas Marakešas; Feso miestas bei senasis Fesas (Fes el Bali), laikomas seniausia sienomis aptverta miesto dalimi; Aït Benhaddou kaimas-tvirtovė; Meknes miestas, kuris yra vienas iš keturių imperatoriškųjų miestų; istorinis senovės berberų miestas Volubilis, kuris yra vienas geriausiai išsilaikiusių Romos Imperijos miestų Šiaurės Afrikoje; Savira (Essaouira) miestas Maroke, į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas dėl savo senamiesčio; Tetoutan miestas, kuris įtrauktas į UNESCO taip pat dėl savo senamiesčio; bei Džadida (El Jadida) – portugalų statytas miestas bei Maroko jūrų uostas ant atlanto vandenyno kranto
3. Maroke veikia seniausias universitetas pasaulyje
Qaraouin universitetas buvo įkurtas 859 metais Fez mieste, Maroke ir šiuo metu yra seniausia veikianti edukacinė įstaiga visame pasaulyje. Ilgą laiką universitetas tarnavo kaip pagrindinis arabų musulmonų pasaulio švietimo ir dvasinis centras. Ši institucija buvo pradinis taškas kai kuriems didiems žmonijos istorijos veikėjams. Vienas ryškiausių iš jų – istorikas ir filosofas Ibn Khaldun, geriausiai žinomas dėl savo knygos “Al Muqaddimah: Prolegomena” kuri padarę didelę įtaką tolimesniems sociologijos bei istorijos tyrinėjimams, kurie sekė vėlesniais laikais. Šiandien universitetas yra šalies valstybinės universitetų sistemos dalis. Šiame universitete pagrindinis dėmesys skiriamas islamo teisinėms ir religinėms studijoms.
4. Marokas yra raudonojo ir mėlynojo miestų namai
Marakešas yra ketvirtas Maroko didžiausias miestas, turintis turtingą istoriją, architektūrą bei kultūrą. Praeityje tai buvo vienas svarbiausių šalies imperatoriškų miestų. Ali ibn Yusuf, Almoravidų dinastijos karalius, Marakešą aptvėrė raudonom sienom, jog jį apsaugotų nuo užpuolikų. Be to, nemažai raudonų plytų spalvos pastatų buvo pastatyti ir pačiame mieste. To pasekoje, Marakešas įgavo Raudonojo arba dar kitaip Ochros miesto pravardę.
Tuo tarpu mažas Šefšaueno (Chefchaouen) miestas Rifo kalnuose yra viena gražiausių vietų Maroke. Jis dar yra žinomas kaip „mėlynasis perlas“ dėl visą miestą dengiančių ryškiai mėlynos spalvos sienų. Praeityje, miesto sienos buvo dažomos šia spalva, nes buvo manoma, jog tai atbaido uodus. Laikantis tradicijų, net ir šiomis dienomis pastatų sienos yra perdažomos kiekvienais metais.
5. Žalioji arbata (dar vadinama “Berberų viskiu”) yra šalies nacionalinis gėrimas
Maghrebi mėtų arbata arba Maroko mėtų arbata yra žaliosios arbatos gėrimas, ruošiamas su pipirmėtės lapais ir cukrumi. Ši arbata britų pirklių buvo atvežta į Maroką 1854 metais. Nuo tada, ji sujaudino gyventojų skonio receptorius ir tapo populiariausiu šalies gėrimu. Visame Maroke geros maghrebi arbatos ruošimas yra laikomas savotiška meno forma, o šis gėrimas dažnai tradiciškai yra geriamas su šeima ir draugais. Dauguma marokiečių geria mėtų arbatą bet kuriuo dienos metu, ypač kadangi tai yra svetingumo gestas. Taigi, jeigu kelionės Maroke metu jums kas nors pasiūlys žaliosios mėtų arbatos – niekada neatsisakykite!
6. Marokas jau daugiau nei 2,000 metų yra žinomas kaip gero vyno kraštas
Maroke yra pagaminama daugiau nei 10 milijonų galonų vyno per metus. Romėnai buvo pirmieji kurie pradėjo gaminti vyną Maroko teritorijose, tačiau vėliau, maždaug 7-ajame amžiuje kuomet Islamas buvo įvestas į šalį, visi vynuogynai buvo uždaryti. Nepaisant to, šie vynuogynai buvo atkurti prancūzų, vykdant Maroko okupaciją. “Buddha on Van giri’s” daugelį metų buvo vienas iš geriausiai parduodamų vyno prekės ženklų Prancūzijoje ir kitose Europos šalyse.
7. Marokas yra viena iš populiariausių filmų kūrimo vietų Pasaulyje
Jeigu esate Sostų Karų (en. Game of Thrones) fanai, tuomet net nežinodami esate pabuvoję Maroko teritorijose, kadangi dauguma šio serialo scenų iš Essos žemyno bei Dorno buvo nufilmuotos būtent Maroke. Tačiau, net jeigu ir nesate šio populiaraus serialo mėgėjai bei žiūrovai, tikėtina, jog vis tiek būsite matę bent vieną iš daugybės Europos ar Holivudo filmų, nufilmuotų Maroko žemėse, pavyzdžiui “Misija neįmanoma”, “Babelis”, “Dangaus Karalystė”, “Mumijos sugrįžimas” ar, paprasčiausiai vieną iš visų laikų aukščiausiai įvertintų filmų – “Kasablanka”.
Netgi Bolivudo kinas pradeda įvertinti spalvingą Maroko kraštovaizdį bei vidurio rytų archetipą ir seka holivudo pavyzdžiu renkantis filmavimų vietoves.
8. Maroke buvo atrasta seniausia išlikusi žmogaus skulptūra
Tan-Tan Venera yra 6 cm ilgio žmogaus formos kvarcito uolienos gabalas, kuris 1999 m. buvo aptiktas Maroke esančiame Draa upės šiauriniame krante archeologinės ekspedicijos metu. Archeologų skyriaus duomenimis, dėl natūralių oro sąlygų ir erozijos uolienos gabalas įgavo žmogaus formą. Tyrimai atskleidė, kad artefaktas datuojamas viduriniu Acheuleo periodu, kas yra maždaug prieš 300–500 tūkstančių metų.
9. Marokiečius galima drąsiai laikyti daugiakalbe tauta
Kadangi Maroko populiacija yra berberų ir arabų tautų mišinys, iš to susiformavusi darija, dar žinoma kaip Maroko arabų kalba, yra žavi tarmė, naudojanti tiek berberų, tiek arabų kalbos žodyno ir gramatikos elementus. Tai reiškia, jog žmonėms iš kitų arabiškai kalbančių šalių beveik neįmanoma suprasti marokiečių arabų kalbos.
Vienas įdomiausių Maroko kultūros faktų yra tas, kad daugelis Maroko žmonių kalba bent trimis kalbomis: darija, šiuolaikine standartine arabų kalba bei prancūzų (ir/arba ispanų pačioje šalies šiaurėje ir pietuose). Berberai arba berberų kilmės marokiečiai taip pat mokės vieną ar daugiau iš keletos berberų kalbos tarmių. O turizmo industrijoje dirbantys marokiečiai (kelionių gidai, pardavėjai) greičiausiai mokės bent kažkiek italų, portugalų, vokiečių ir, be abejonės, anglų kalbos. Vaikščiojant medinos gatvėmis yra gana įprasta girdėti vietinių pardavėjų pasisveikinimus įvairiomis kalbomis – taip jie bando atspėti, iš kurios šalies atvykę pro šalį keliaujantys turistai.
10. Maroko vėliavoje persipina daug skirtingų simbolių ir reikšmių
Nors Maroko vėliava atrodo gana paprastai – penkiakampė žvaigždė raudoname fone – iš tiesų joje atsiskleidžia daug šalį reprezentuojančių simbolių. Penki žvaigždės kampai simbolizuoja penkis Islamo, pagrindinės šalies religijos, stulpus (pagrindines tiesas). Žalia žvaigždės spalva atspindi gražiuosius Maroko miškus arba palmes bei simbolizuoja ramybę, viltį ir džiaugsmą. Tuo tarpu raudona spalva turi didelę istorinę reikšmę. Raudonos vėliavos naudojimo pradžia datuojama atgal iki dabartinės Maroko dinastijos – Alaouitų dinastijos – gyvavimo pradžios. Tai atspindi Maroko žmonių narsumą, jėgą ir drąsą. Marokiečiai labai didžiuojasi savo vėliava, taig ją galite pastebėti visur – namuose, restoranuose, suvenyrų parduotuvėse ir panašiai.
Jeigu ir Jūs norite aplankyti šią išskirtinę šalį, pajusti jos unikalią kultūrą bei pamatyti nuostabų kraštovaizdį, leiskitės į Maroką kartu su mumis organizuojamų kelionių metu. Daugiau informacijos apie jas galite rasti čia.